בריכות הנוי בחצר למה ומדוע ואם בכלל.

בפורום זה תקבלו מאמרים אקטואלים בנושאי בריכות נוי הקמה וטיפול שוטף .

בריכות הנוי בחצר למה ומדוע ואם בכלל.

הודעהעל ידי aquagarden » ג' נובמבר 15, 2011 3:32 pm

בריכות הנוי בחצר :

תמונה

בריכות הנוי בחצר ביתנו משמשות לנו כמקום שקט ומפלט לברוח מלחצי היום שבו אנו נמצאים. ליד הבריכה אנו יושבים וחולמים על מקומות רחוקים ירוקים שופעים במים ורעש מפלים שבו היינו רוצים להימצא ולחיות. כל אחד מאתנו יכול לבנות בחצרו, על הגג, או במרפסת ביתו,את פינת החלום שלו (הבריכה) באם רצוננו להקים זאת במו ידנו,או על ידי איש מקצוע. יש קודם לבדוק נתונים ראשונים ובסיסיים אצל מומחה. שזאת עבודתו. חשוב לדעת שלהקים בריכת נוי זה לא עניין פשוט לאלה שאינם במקצוע, כמו למשל, בעיות של חום, קרינה חזקה במיוחד של השמש ועוד פרמטרים קשים שבארצנו.

חשוב מאוד לדעת כמה נתונים בסיסיים כמו :


1. מיקום הבריכה.
2. כמה שעות שמש על הבריכה.
3. ממה עשויה הבריכה- בטון, או מחומרים אחרים.
4. האם ישנה אפשרות להתקין במרפסת או על גג ( בעיית משקל).
5. האם הבריכה מיועדת רק לצמחי מים.
6. האם רק לדגים.
7. האם משולבת דגים וצמחי מים.
8. איזה דגים אפשר לשלב בבריכת הצמחים.
9. האם רוצים לקבל מים צלולים על ידי פילטר.
10. האם אפשר לקבל צלילות מים רק על ידי צמחים (אפשרות ).
11. איזה נפח פילטר יתאים ,ולאיזה כמות מים.
12. איזה משאבת מים, טבולה או חיצונית. והיתרונות של כל אחת.
13. באיזה צנרת נשתמש.
14. מיקום הבריכה ביחס לבית . ראה שרטוטים.
15. האם יש צורך בשימוש במערכת לעיקור (U/V) הירוקת.
16. נחוץ קו חשמל ניפרד אל הבריכה.
17. עומק הבריכה שונה מבריכה לבריכה מסיבות כמו למשל, צמחי מים ,ילדים קטנים ועוד.
18. תאורת מים.
19 מגביל שורשים ,במקרה והבריכה בסביבת עצים.

הנתונים המוזכרים לעיל הם חלק חשוב שעליכם לדעת לפני שניגשים להקמת הבריכה. ישנם שתי אפשרויות להקמה .לעשות זאת בעצמנו שההנאה והסיפוק לבסוף ההיה גדול יותר. או להזמין איש מקצוע . בעניין איש המקצוע יש לבדוק היטב ולקבל המלצות ממקום שבו עבד והקים בריכה. טוב מראה עיניים .רצוי לשמוע חוות דעת לאחר כמה חודשי עבודת הבריכה. חשוב מאוד לדעת שגם במקרה הטוב והבריכה הוקמה ברמה הגבוהה ביותר, יש צורך בטיפול שוטף כמו ניקוי התחתית מעלים שנשרו פנימה,ניקוי הפילטר,ועוד. במקרה של משאבת מים טבולה יש צורך להוציאה לניקוי מדי פעם, משום שהיא נסתמת על ידי עלים. לאחר הקדמה זו נשמח לענות על כל שאלה או בעיה שנוצרה אצלכם בבריכת הנוי ובכל הנושאים לגבי צמחי המים,פילטרים,משאבות המים ,סוג היריעה ,ועוד. מצורפים כמה תרשימים של אפשרויות מיקום להקמת הבריכה. אצלנו אפשר לקבל את הציוד המתקדם ביותר לבריכות הנוי,ציוד שמותאם לתנאים הקשים שבארצנו וכן בניית פילטר לכל כמות מים שבבריכה ובאחריות למים צלולים ברמת מי שתייה ביציאה מהפילטר. אנו בונים פילטרים ביולוגים לנפח מים מ-100 ליטר ומעלה, עד אלפי קוב. את הפילטר אין צורך להחליף והניקוי נעשה ללא פירוקו. כן אפשר לרכוש אצלנו את כל צמחי המים בכל הגדלים וגם לפי הזמנות מיוחדות. כן אפשר לקבל אצלנו מערכות חימום מים לברכות נוי בין 1000/3000 KW.כולל תרמוסטט.

מיקום הבריכה :


מיקום הבריכה רצוי שיהיה בזווית ראייה מהבית כאשר אנו יוצאים לחצר או מביטים מהקומה השניה ראה שרטוטים. רצוי מאוד למקם את הבריכה במקום ששעות השמש בעיקר שעות הצהרים יהיו כמה שפחות בקרינה ישירה על הבריכה.

מבנה הבריכה :

בריכת הבטון תמיד רצויה יותר מאשר היריעות. לא תמיד אפשר לממש אופציה זאת משום שלפעמים אין אפשרות מעבר אל החצר האחורית, או מסיבות כלכליות ,לכן משתמשים ביריעות. חשוב מאוד לקבל אישור מהמוכר שהיריעה מכילה חומרים נוגדי uv . ולא, היריעה שתיחשף ישירות אל השמש, תתייבש ותיסדק תוך קצר, ויחלו נזילות מים.

מיקום הבריכה במבנה :

במקרה ואנחנו מעונינים בהתקנת בריכת נוי במרפסת או על הגג, רצוי מאוד לקבל אשור ממהנדס הבניין למשקל המותר לכל מטר מרובע. לאחר אשור המהנדס נדע היכן למקם את הבריכה ובמיוחד נדע את עומקה. העומק חשוב לצמחי המים.

בריכת צמחים :


כאשר הבריכה מיועדת רק לצמחי מים, חשוב מאוד שעומקה יהיה בממוצע של 50 ס"מ משום שצמחים מסויימים כגון הנימפאות (שושנות מים) ולוטוסים חייבים עומק של מינימום 50 ס"מ , וכן לאפשר לצמחי גדה לגדול על ידי יצירת מדרון או מדרגה ראה שרטוטים.

בריכת דגים :

במקרה של בריכת דגים, חשוב מאוד מיקום הבריכה , באיזה אזור בארץ היא ממוקמת וזאת משום שלא כל דג יכול להתקיים בתנאים קשים כמו, קרח, שלג, או תנאי חום קיצונים. בבריכת דגים(דגי קוי) אין אפשרות לגדל צמחי מים כמו נימפאות אלא רק צמחי גדה.

בריכה משולבת צמחים ודגים :

באשר לבריכה משולבת צמחי מים ודגים .יש לאכלס דגי מים קרים(דגי זהב) שאינם מזיקים במיוחד לצמחים .ומקרה של בריכה באזור חם כמו הנגב ישנה אפשרות לאכלס דגים מסוג מולי, סיפן, רוזיברב ועוד.דגים אלה יכולים לשרוד את החורף באזור זה.

הפילטר הביולוגי :

הפילטר הביולוגי בא לפטור אותנו מטיפול יום יומי בבריכה . הפילטר הוא לב הבריכה ובלעדיו אנחנו הופכים למטפלים יומיים .ומאיפה לנו הכוח לאחר יום עבודה לטפל בבריכה? לכן נושא הפילטר הוא חשוב במיוחד .הפילטרים המוצעים למכירה לא תמיד נותנים לנו התוצאות הרצויות . חשוב מאוד לקנות אצל אנשי מקצוע בנושא. חשוב מאוד לדעת איזה מדיה סינון נמצא בתוכו. האם כמות המדיה מותאמת לכמות המים, והאם ישנם חומרי סינון נוספים . בפילטר נכון אין צורך להחליפו וניקיונו נעשה ללא פירוקו ואו החלפת המדיה , הניקוי נעשה בדרך פשוטה וכל זאת נעשה רק בשעת הצורך, שיכולה להיות גם פעם בשנה, דבר התלוי בפרמטרים שונים. הסברים אצל אנשי המקצוע.

בריכות צמחי מים :

בבריכת צמחי המים אנו יכולים להשתמש בצמחים כפילטר ביולוגי. ככל שנרבה בצמחי מים , מי הבריכה יהיו צלולים יותר . חשוב מאוד להוסיף דגים בבריכה זו , שילוב הדגים בבריכה מוסיף יופי וגם את כל החומרים האורגניים למים כך שאין צורך בהוספת חומרי דישון לצמחים .הדגים שאותם יש להוסיף הם דגי זהב או דגי גמבוזיה, כדי שימנעו את התרבות היתושים בבריכה.(לא את שני הסוגים ביחד) חשוב לדעת שרוב צמחי המים נכנסים לתרדמת חורף, ובתחילת האביב חוזרים ללבלב ולצמוח מחדש. את צמחי הבריכה נהוג לחלק לשלוש קבוצות:
1. צמחי-גדה - צמחים שבהם רק בית השורשים טבול במים, ושאר הצמח יוצא אל מחוץ למים, צמחים אלו יגדלו גם באדמה בוצית. בקבוצה זו נמצא את מיני הגומא, סוף, פונטדריות, בת-קלה ועוד. צמחים אלו הם היחידים שמתאימים לגידול עם דגי הקוי, מכיוון ששורשיהם קבורים במצע, ושאר הצמח נימצא מחוץ למים, וכך אין דגי הקוי יכולים לאוכלם.
2. צמחי-מים - צמחים הטבולים לגמרי במים, לעיתים בעלי פרחים ועלים הצפים על פני המים. לקבוצה זו שייכות הנימפאות (שושנות מים), אלודאות, וולסנריות וכו'. נהוג להתייחס גם לצמחי גדה משתרעים כגון ספלילה, אלף-עלה, בקופה וכו' כצמחים טבולים, מכיוון שסגנון צמיחתם מאפשר לדגי הקוי לנגוס ולאכול בהם. גם הלוטוס נכנס לקבוצה זו מכיוון שלמרות שהצמח הבוגר הוא צמח גדה עם עלים ופרחים הנמצאים גבוהה מעל המים, צמח זה דורש עומק רב לגידולו (לפחות 20/40 ס"מ מים), וכך שבראשית גידולו הוא מצמיח עלים צפים כשל נימפאות.
3. צמחים צפים - צמחים אלו צומחים במנותק מהקרקע, וצפים בחופשיות על פני המים. בקבוצה זו נמצאים יקינטוני המים, חסת מים, סלווינייה ואזולה(שרכי מים צפים) ועדשות המים. צמחים אלו מעדיפים מים עומדים או זורמים באיטיות. יש לציין שצמחים טרופיים אלו מתים ונעלמים בחורף.

משאבות המים :

משאבות המים לבריכה הם נושא מרכזי וחשוב במיוחד .לא כל משאבות המים הנמכרות בחנויות בעלי החיים הם משאבות המיועדות לבריכות הנוי. ברוב המקרים נמכרות משאבות מים שבמקורם מיועדות לאקווריום, או לשימוש בתוך הבית. חייב להופיע ברשום על המשאבה שמוצר זה יכול לפעול מחוץ לבית. אחת הסיבות היא שכבל החשמל אינו מוגן נגד קרינת uv , והוא מתייבש ונסדק תוך זמן קצר, ונוצר מגע בין כבל החשמל למים, מצב המהווה סכנת חיים. חשוב מאוד לדעת את הספק המשאבה, האם היא עונה על הדרישות שלנו, האם משאבה זו יכולה לעבוד ברציפות 24 שעות, במשך כל השנה, מה צריכת החשמל , וחשוב מכל האם ישנה אחריות ועל מה האחריות. יש לדעת שאנו מכירים שני סוגים של משאבות . משאבה טבולה במים והשניה משאבה חיצונית . משאבת המים הטבולה מצריכה טיפול שוטף מדי כמה ימים, כמו למשל ניקוי הספוג בכניסה ,וניקוי העלים שנצמדים. המשאבה החיצונית היא בדרך כלל משאבה יותר אמינה לאורך זמן, ומצריכה טיפול מינימלי אחת לכמה חודשים. בעייתה העיקרית היא המחיר , אבל לאורך הזמן המחיר הופך לשולי בגלל עבודה רציפה ללא כל בעיות תחזוקה

צנרת המים :

חשוב מאוד לדעת שגם בצנרת המים ישנם סוגים שונים. יש צורך לבדוק האם צנרת זו מיועדת לשימוש בקרינת שמש ישירה. ישנם צינורות הכוללים נוגדי UV. צנרת לא מתאימה נסדקת עם הזמן.

מערכת עיקור המים :

יש לדעת שברוב המקרים כאשר אנו מתאימים פילטר ביולוגי לכמות המים של הבריכה, אין צורך להשתמש במערכת uv .הפילטר עצמו גורם למים להיות צלולים, במיוחד כאשר בבריכה ישנם צמחי מים. מערכת ה- uv תפקידו הוא לעקר את האצות המיקרוסקופיות הנמצאות במים, ובכך למנוע מהם להתרבות ולהעכיר את המים מערכת זו לא נותנת פתרון לאצות הירוקות שעל דפנות הבריכה. חשוב מאוד להתאים את הספק מערכת UV לכמות המים בברכה. לכן באם הפילטר מותאם נכון אין צורך למהר ולקנות מערכת זו - תמיד אפשר להוסיף. גם כאשר אנו משתמשים במערכת ה-uv חשוב מאוד לדעת כמה שעות ביום אפשר להפעילה וכן הטיפול השוטף לאורך עונות השנה.

עומק המים :

חשוב לדעת מראש על איזה סוג של בריכה אנחנו חולמים. לפי כך נדע את עומק המים :
א. בריכת צמחים, לכן אין צורך בעומק של יותר מאשר- 60 ס"מ.
ב. בריכת צמחים ודגים, גם פה אין צורך בעומק של יותר מ-60 ס"מ.
ג. בריכת דגים, כאן נוצרת לנו בעיה קטנה . באם רצוננו בדגים קטנים.
מספיק לנו עומק של -60 ס"מ, אבל כאשר נרצה דגי קוי גדולים עומק הברכה מתחיל מ-60 ס"מ עד- 150+ ס"מ ואז ? מה עושים עם הילדים הקטנים שבבית.(בעיית עומק) במקרה זה יש למנוע מבעד הילדים להתקרב על ידי גדר דקורטיבית עד לגדילתם. בבריכה זו רצוי מאוד להשתמש בפילטר בהספק גבהה במיוחד ובנפח מצע סינון גדול.

אלמנט מים :

סוג זה של בריכה משמש בעיקר למלא את הצורך בצליל זרימת מים, לסוג זה שייכים פסלוני מים קטנים, מעיין אבנים, מיכל עם מזרקה קטנה וגם הפסלים המשמשים בתורת ה"פאנג-שוואי" שייכים לקטגוריה זו. גם המזרקות הגדולות בחוצות הערים נכללות כאן. הדבר המשותף לכולם היא העובדה שבבריכות אלו לא מכניסים אורגניזמים חיים, ולכן לרוב אין צורך בפילטר כלל. באלמנטים אלו רצוי לחטא את המים בכלור, וכך לשמור על צלילותם ולמנוע הופעת אצות שונות. במידה ומשתמשים בכלור (או כל חומר המשמש לחיטוי בריכות) ניתן להשתמש בכל סוג חומר עמיד במים שרוצים, ובאיזה צבע שרוצים מכיוון שלא יגדלו אצות שיסתירו את הצבעים.
(מבנה הבריכה)

תאורת המים :

בתאורת המים אנו משתמשים בעיקר ליופי ולמשחקי אור בלילה. התאורה עצמה לא נחוצה לדגים או לצמחים אלא אך ורק לסיפוק העצמי שלנו. כאשר אנו רוכשים תאורת מים יש לשים לב שהפנס יהיה בעל שטח פנים רחב, בזרם של 12/24 W כולל שנאי זרם מתאים . כמו כן חשוב מאוד לבדוק האם יש להשיג נורות להחלפה וכן האם מערכת זו עברה בדיקת מכון התקנים. יש לנקות את זכוכית המנורה מדי פעם ,משום שהזכוכית מתכסה בירוקת ועוצמת התאורה יורדת, רצוי למקם את התאורה במקום שאפשר להוציא לניקיון בקלות.

קו חשמל :

יש להכין קו חשמל ניפרד אל הבריכה ולבדוק האם הוא מעורק היטב. כמו כן לחבר אותו למפסק-פחת בנפרד לבית - זאת כהמלצה. יש להזמין חשמלאי מוסמך לבצוע עבודה זו.
צלי
מנהל פורום זה
מנהל פורום דגים ב-ynet
http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-2652-16824,00.html
מנהל פורום אקווריומים ודגים בתפוז
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forum ... number=1=2
אתר אקווה גן
http://www.aquagarden.co.il/
aquagarden
Administrator
 
הודעות: 1753
הצטרף: ש' דצמבר 29, 2007 6:02 pm
מיקום: מרכז הארץ מודיעין

חזור אל כל אשר רציתם לדעת בנושאי בריכות נוי ודגים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד